O autorze
Rozwija projekt filmowy na Youtube, w formacie: rozmowy z ludźmi pasji, filmy podróżnicze oraz ciekawe zajawki/pasje/sporty oraz podróżuje po Polsce i świecie. Pasjonat sportów deskowych: kitesurfing, wakeboarding, wakeskate, snowboard, longboard

Cenzura? Gry komputerowe na indeksie

Gry. Cześć kultury masowej. Zwykła rozrywka dla milionów graczy na całym świecie. Gry osadzane są w światach fikcyjnych takich jak Śródziemie, czy uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jest również cała rzesza gier rozgrywających się w realiach historycznych. Jednak gry, podobnie jak inne przejawy ludzkiej myśli podlega też cenzurze.

Jeśli jesteście zdziwieni, to oznacza to, że nasz kraj jest wyjątkowy pod tym względem. Lista tytułów zabronionych może nieźle zdziwić, że w XXI wieku znajdują się miejsca w których cenzuruje się gry...

Zobaczcie sami: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_banned_video_games

Wśród nich znajdują się tytuły osadzone w czasach drugiej wojny światowej. Są to znane i cenione gry z serii Call of Duty, czy Battlefield.

Jeśli jesteście ciekawi powodów dla których cenzurowane są gry, zacznijmy od:
- przemoc: wiadomo, gry bywają brutalne, okrutne, ale...
- propagowanie symboliki totalitarnej...

Hmm, to akurat temat dość ciekawy. Nie można w moim subiektywnym odczuciu tworząc grę nie wykorzystać pewnej symboliki. Nie chodzi o jej propagację, ale raczej o naturalną konsekwencję. Są jednak sytuacje w której ta, wydawało by się naturalność zaczyna być łamana za pomocą cenzury.

Fallout 3 - pamiętacie misję w której należy zdetonować bombę? Otóż japońscy fani mają trochę inną sytuację:

Tekst linka

Wśród innych tytułów możemy odkryć, że... Football Manager 2005 jest zakazany w Chinach. Może to nas dziwić,jednak taki pech dotknął menedżera piłki... Ciekawy jestem, czy będziecie wiedzieć, dlaczego został zakazany?:)

Jakiego rodzaju problemy mogą dotykać innego rodzaju gry?
Sporą zmianą w stosunku do kontynentalnej wersji pewnej gry była zmiana... Nie, zobaczcie sami:Prawda, że ciekawa koncepcja? Cenzurowanie gier, daje czasem ciekaw efekty. Co jeśli mamy serię w której pewne elementy, są integralną częścią samej gry?
Mamy dość ciekawy efekt:Opisywane wcześniej sytuacje, są jednak niczym jeśli chodzi o symbolikę związaną z ostatnią straszną wojną. Gracze żyjący na terenie Niemiec i Austrii mogą stracić dużo w odbiorze niektórych tytułów, tylko z powodu wykorzystywania w nich symboliki
nazistowskich Niemiec. Takiego pecha ma w przypadku tych krajów seria Wolfenstein.

Ze względu na symbole nazistowskie jakie są, nie ukrywajmy częścią tej gry. W końcu czas akcji w serii to czas drugiej wojny światowej, jednak fakt, że trafiła ona do top 5 cenzurowanych gier to lekka przesada.Tak, mówimy tu o pierwszej części z 1992 roku... Która ostatecznie została zmasakrowana w wersji na konsolę SNES.Jak zapewne sami zauważyliście, nie chodzi tu dokładnie o to, by nabijać się z cenzury w dużych demokratycznych państwach. Których historia owszem w tym czasie nie jest powodem do dumy. Pytanie jakie nurtuje mnie w czasie poświęconym na przygotowanie tego artykułu, to dlaczego mamy cenzurować cokolwiek? Dlaczego zamiast edukować, czy tłumaczyć pewne zjawiska i wydarzenia łatwiej nam zakazać, czy ocenzurować?
Sytuacja jest o tyle ciekawa, że kupując międzynarodową wersję gry gracze mieszkający na terenie Niemiec i Austrii nadal nie będą mogli zagrać w Wolfenstein TNO w pełnej wersji z symbolami nazistowskich Niemiec. Czy to nie jest jednak lekka przesada, by dorosłym, przecież PEGI tej gry jednoznacznie określa, że mogą ją kupić dorośli gracze, nie będzie pozwalała na wczucie się w klimat tej gry?Tak czy inaczej na rynek wchodzi nowy Wolfenstein i jest okazja żeby przyjrzeć się cenzurze w grach ...
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • Gry
Trwa ładowanie komentarzy...